Ruijie RG-RAP2260(E) Reyee Wi-Fi 6 AX3200 Multi-G Ceiling Access Point
SKU 6be1504d37e7 Categories , ,
• Build ultra-fast network with Wi-Fi 6 technology.
• Client connections over 500, better multi-user experience.
• Provide higher practical performance for users as well.
• Easily install extra AP with Reyee Mesh technology.
• Set up Wi-Fi 6 network in 3 minutes with Ruijie Cloud APP.
Description
Key Specifications
Product Information
Product Type
  • Product Type: Ceiling AP
Hardware Specifications
Wi-Fi Radio
  • Radio design: Dual-radio, 4 spatial streams (2.4 GHz: 2 x 2, MU-MIMO; 5 GHz: 2 x 2, MU-MIMO)
  • Maximum wireless data rate: 1774 Mbps
  • 6 GHz wireless data rate: No
  • 5 GHz wireless data rate: 1201 Mbps
  • 2.4 GHz wireless data rate: 573 Mbps
Antenna
  • Antenna: 2.4 GHz: 2 built-in omnidirectional antennas; 5 GHz: 2 built-in omnidirectional antennas
Dimensions and Weight
  • Product dimensions (W x D x H): 194 mm x 194 mm x 35 mm (7.64 in. x 7.64 in. x 1.38 in.) (excluding the mounting bracket)
  • Color: White
  • Weight: ≤ 0.55 kg (1.21 lbs.) (without packaging materials)
Port Specifications
  • Number of 10/100/1000BASE-T ports: 2
Power Supply and Consumption
  • Power supply: DC power adapter, PoE/PoE+ (Note: If both are available, DC is preferred.)
  • Local power supply: Yes, one DC power connector (12 V, 1.5 A)
  • Dimensions of the DC connector: Outer diameter: 5.5 mm (0.22 in.); Inner diameter: 2.1 mm (0.08 in.); Depth: 10 mm (0.39 in.)
  • PoE budget: No
  • Maximum power consumption: 15.5 W
Environment and Reliability
  • Operating temperature: 0°C to 40°C (32°F to 104°F)
  • Mounting options: Ceiling/Wall
  • IP rating: IP41
Software Specifications
WLAN
  • Maximum number of associated wireless clients: 64 (2.4 GHz), 256 (5 GHz), 256 (2.4 GHz and 5 GHz enabled)
  • Maximum number of devices that can be managed: 300
Order Information
  • Mounting Bracket: 1
  • Cross Pan Head Screw: 2
  • Expansion Anchor: 2
  • Quick Start Guide: 1
  • Warranty Card: 1
  • Package Weight: 0.83kg
  • Package Dimension (w x d x h): 222 mm x 220 mm x 68 mm